2004 - október 

Kármán-féle örvénysor

 
 

    KÁRMÁN TÓDOR (1881 - 1963) az I. világháború alatt fejlesztette ki a világ első katonai helikopterét (PKZ helikopter) Petórczy Istvánnal és Zurovecz Vilmos repülőmérnökökkel, és Ő alkotta meg az áramlásba helyezett testek mögött fellépő örvénysor elméletét. Ezt a jelenséget a tudomány Kármán-féle örvénysornak (Karman vortex) nevezi.
Ennek az a lényege, hogy a megfelelő sebességű áramlásba helyezett test mögött ritmikusan, egyszer balra, egyszer jobbra válik le egy örvény.
 

Ilyen örvények a természetben is gyakran kialakulhatnak.

Guadalupe sziget mögött kialakult Kármán örvények (a sziget magassága 1300m)

Katasztrófát is könnyen okozhat ez a jelenség, mint ahogy a Tacoma Narrows híddal is megtörtént. A Kármán örvények visszahatásával a híd belenget, mert a leszakadó örvények frekvenciája megegyezett a híd sajátfrekvenciájával, s így a híd anyaga egy idő után a lengéstől elfáradva leszakadt. A híd hossza 5939 láb volt és 4 hónappal az átadása után egy 42 mérföld/óra sebességű szélviharban megsemmisült.

Mindenkiben felmerül biztosan az a kérdés, hogy, mi köze van a Kármán örvényeknek a mandalákhoz.

"Való, tévedéstől mentes,
biztos és igaz mindenek felett,
hogy ami fent van, a lentihez hasonló,
s ami lent van, a fentihez,
beteljesítvén az Egyetlen számtalan csodáját."

Hermész Triszmegisztosz: Tabula smaragdina .

Ugyanilyen megfontolás alapján igaz az is, hogy amit rajtunk kívül tapasztalunk meg, azt megtapasztalhatjuk önmagunkban is, és fordítva is igaz, gondoljunk a kivetítésre, mikor a tudatalattiba lenyomott megoldatlan problémákat kivetítjük a környezetünkre. A Kármán örvényekhez hasonlóan bennünk is kialakulnak lelki örvények, lelki viharok. Az életünk során hányszor kerültünk már örvénybe, mikor belefeledkeztünk a munkába, szerelembe, vagy valami játékba, s megszűnt körülöttünk a világ. Hányszor vettük már észre, hogy ismételjük önmagunkat, hogy mindig ugyanabba a helyzetbe kerülünk vissza. S hányszor történt már meg velünk, hogy a befejezett életesemény szöges ellentétébe kezdtünk, s mégis mindig a régi helyzetben találjuk magunkat. Hányszor éreztük, hogy az életviharai ide, oda ráncigálnak bennünket, ami nem más, mint a poláris világunk, pozitív és negatív oldalainak a megtapasztalása. Most lehetőséged van ilyen szempontból is végigtekintened az életeden, ha megfested a fenti mandala mintát.

Ezekből a ritmikusan jobbra, és balra leváló örvényekből is megérthetjük, hogy az embernek dinamikus személyisége van, és nem lehet beskatulyázni egy kategóriába sem. Nem lehet senkire rámondani, hogy gyáva, vagy bátor, mert lehet, hogy az egyik élethelyzetben gyávaként viselkedik, de egy másik élethelyzetben akár az életét is feláldozhatja szeretteiért, vagy egy fontos ügyért. Most gyáva, vagy bátor? Egyik sem, egyszerűen ember, aki a folyamatosan változó kihívásokra, folyamatosan változó válaszokat ad.
Ennek a mintának az a lényege, hogy a középpontból kiáramló, és felépülő világ, vagy ember (személyiség), ha akadályba ütközik, ha a lenyomott, és meg nem oldott problémák útját állják az életkiáramlásának, az életigenlésnek, akkor keletkeznek ezek a kellemetlen örvények. Ekkor nem sikerülnek a dolgaink, ilyenkor érezzük magunkat szerencsétlennek, szenvedünk, igazságtalannak tartjuk a világot. Ha nincs akadály, és nem keletkeznek örvények, akkor minden sikerül, minden jól megy, boldogok, és szerencsések vagyunk. Ezt az állapotot hívják Flownak, vagy Jung szerint, ilyenkor vagyunk szinkronban a világgal (szinkronicitás), minden a maga idejében összehangolva történik, nem kell semmire várnunk. Mint ahogy a busz akkor érkezik a megállóba, amikor mi. Az egybeesések egy alapvetőbb, holisztikus valóságra utaló jelek, amelyben az ember belső természete, és az anyagi valóság külvilága nem válik külön, hanem egységet alkotva magába foglalja mindkettőt.

„Megtaláljuk a világmindenséget akár egy moszkító szárnyában is, de ha csak egyetlen atomot elmozdítunk a helyéről, pillanat alatt felborul az univerzum rendje.”

Mahmun Shabistari

 

Kiss Gábor 

 

 
 

A minta letöltése>>>

 
 

Vissza  a hónap mintái főoldalra>>>

 
   
  <<<
 

                    >>>

 
 

 © 2004 mandala.lap.hu - Web by Flornatura